MUAY THAI

Treningi - Muay Thai
MUAY THAI

Muay Thai (dosł. boks wolnych ludzi) jest narodowym sportem walki Tajlandii. Jego tradycja sięga tysiąca lat i wywodzi się z wojennej sztuki walki Muay Boran. Jest nierozerwalnie związana z tradycją i kulturą Tajów. Zawodnicy darzą się ogromnym szacunkiem, podobnie jak nauczyciele i trenerzy, którzy są bardzo poważani i doceniani przez swoich uczniów. Przed każdą walką muay thai po wejściu do ringu zawodnicy oddają im hołd wykonując rytuał Wai Khru, gdzie „Wai” oznacza oddanie szacunku, a „Khru” nauczyciela, mentora. Dawne walki Muay Boran odbywały się na klepisku i oprócz oddawania hołdu Wai Khru służyły do badania terenu na którym miała się odbyć walka. Wojownicy owijali pięści oraz nadgarstki lianami. W XX w. wprowadzono rękawice bokserskie oraz regulamin walk sportowych. Muay Boran przerodziło się w Muay Thai. Mimo to Tajowie nie zapomnieli o tradycji i cały czas ją propagują trenując sztukę wojenną Muay Boran. Podczas prezentacji rytuału Wai Khru jak i całej walki mała orkiestra gra na żywo tradycyjną tajską muzykę z użyciem dawnych instrumentów.
Boks tajski jest uważany za „królową walki w stójce” i nazywany „boksem ośmiu części”. Oprócz ciosów zadawanych pięściami, kopnięć stopami i goleniami dozwolone jest używanie łokci i kolan. Walka w klinczu, w którym używa się głównie tych ostatnich jest najbardziej charakterystycznym elementem Muay Thai. W żadnym innym sporcie/sztuce walki walka łokciami i kolanami nie jest tak rozwinięta. Boks tajski jest niezwykle skuteczny w walce sportowej i samoobronie, ze względu na swoją wszechstronność – możliwość prowadzenia walki w każdym dystansie, obalanie i podcinanie przeciwnika. Intensywne treningi oprócz umiejętności kształtują ciało i charakter ćwiczących, a wielopowtórzeniowa specyfika nauczania poszczególnych technik daje pewność ich skuteczności w walce.
Sport Muay Thai cechuje 5 wartości, które niezmiennie od stuleci są przekazywane kolejnym pokoleniom wojowników. Są to: szacunek, honor, fair play, dążenie do doskonałości oraz tradycja. Pielęgnowanie tych wartości jest nierozerwalnym elementem każdej jednostki treningowej.